Awaria systemu GPW


Nadzór sesji GPW poinformował, że w związku z technicznymi problemami związanymi z zasilaniem, początek sesji w dniu dzisiejszym zostanie przesunięty.

Analitycy sądzą, że na kwietniowym posiedzeniu RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian, ale na koniec roku stopy powinny wzrosnąć - wynika z ankiety przeprowadzonej przez PAP. W kryzysowym 2009 roku pracę straciło w Unii Europejskiej 4,02 mln osób; najmniej procentowo w Niemczech i w Polsce - podało w poniedziałek unijne biuro statystyczne Eurostat. Piątkową sesję giełdy na Wall Street zakończyły na niewielkich plusach. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,8 proc., S&P 500 o 0,56 proc., a technologiczny Nasdaq zyskał 0,72 proc. W horyzoncie całego tygodnia indeks Dow Jones zakończył serię spadków, odnotowując blisko 4-procentowy wzrost.Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego kończy pracę w Polsce i przechodzi do centrali Grupy ING. Na nowym stanowisku będzie odpowiadał za działalność banku ING Direct w Anglii, Francji, we Włoszech i w Hiszpanii - poinformował bank w komunikacie prasowym. Spadek inwestycji w Polsce był dużo mniejszy niż w regionie, a nasi najgroźniejsi rywale będą dłużej wychodzić z kryzysu gospodarczego. Powinniśmy wykorzystać szansę na przyciągnięcie zagranicznych firm - pisze "Rzeczpospolita". Opublikowane dzisiaj rano dane dotyczące indeksu PMI dla Polski raczej nie były tym czynnikiem, który wyraźnie umocnił złotego (chociaż same w sobie są pozytywne, w marcu odnotowaliśmy kolejny wzrost tego wskaźnika).

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik powiedział w czwartek w Sejmie, że jeżeli polscy udziałowcy, w tym KGHM, mieliby pozbyć się udziałów operatora sieci telefonii komórkowej Polkomtel, powinni to zrobić razem.

Pierwsza sesja miesiąca na rynku eurodolara minęła w pesymistycznym nastroju. Cała zwyżka, jaka została wypracowana w ostatnich dwóch dniach minionego tygodnia została "skasowana". Realizacja zleceń obronnych spotęgowała spadek kursu pary walutowej. Październikowe badania oczekiwań inflacyjnych Ipsos pokazują, iż w porównaniu do września zwiększyła się liczba osób oczekujących zahamowania inflacji - podał Ipsos w komunikacie.

Polska nie spełnia żadnego z kryteriów z Maastricht, niezbędnych do przyjęcia euro - wynika z opublikowanego w środę raportu Komisji Europejskiej. Początek nowego tygodnia na rynkach akcji upłynie pod znakiem analiz związanych z rozpoczęciem świątecznego sezonu zakupowego w Stanach. Kondycja amerykańskiego konsumenta w tym okresie będzie ważną wskazówką dla prognozowania sprzedaży detalicznej w przyszłości. Mimo tego, że przy masowych wyprzedażach marże sklepów mogą być obniżone, ważne jest to, ile amerykanie zdecydowali się wydać w pierwszym weekendzie zakupowego szaleństwa. Europejski Fundusz Hipoteczny podpisał umowę kupna 121.000 udziałów, czyli 100 proc. spółki DLKF za 9,5 mln zł. Zbywającymi udziały są hiszpańskie firmy Fasby Bears oraz Campri Plus.Ceny miedzi na giełdach metali rosną podczas tej sesji. Na rynkach przeważa optymizm, że popyt na metale poprawi się - podają maklerzy. Ministerstwo przemysłu i handlu Singapuru poinformowało w środę, że Unia Europejska podejmie rozmowy o utworzeniu strefy wolnego handlu między UE a Singapurem. Portfel zamówień Polimeksu Mostostalu na rok przyszły sięga już 3,6 mld zł.

10 mln zł na pomoc powodzianom


Do tej pory Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na pomoc związaną z powodzią przeznaczył 10 mln zł - poinformował PAP rzecznik funduszu Witold Maziarz. W zależności od wielkości szkód, wsparcie finansowe może wzrosnąć - zaznaczył rzecznik.

Złoto też potrafi pokazać pazurki


Ostatnie dni to czas bardzo dużych wahań kursów akcji na giełdach. Po kilkunastu miesiącach w miarę spokojnych ruchów, sięgające 4-5 proc. zmiany indeksów robią wrażenie nawet w przypadku giełd uchodzących za najbardziej stabilne. Nie mówiąc już o 9 proc. chwilowym tąpnięciu na Wall Street w trakcie sesji z 6 maja, czy kilkunastoprocentowych skokach na giełdach w Atenach, Madrycie czy Budapeszcie. Ale i ceny złota, kojarzone ze "spokojną przystanią" w najbardziej nerwowych czasach, też nieźle...

Kolejny dzień na rynku złotego


Piątkowe przedpołudnie upływa pod znakiem kontynuacji wzrostowej korekty na USD/PLN i EUR/PLN. O godzinie 11:08 za dolara trzeba było zapłacić 2,7917 zł, a za euro 4,1513 zł. To odpowiednio o 2,4 i o 1,9 gr więcej niż wczoraj na zamknięciu.

Mniej turystów w Polsce


Ten rok będzie fatalny dla polskiej turystyki - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Rynek pełen nadziei


Dzisiejszy dzień udowodnił, że oczekiwania co do poprawy sytuacji globalnej gospodarki są naprawdę duże. Główna para walutowa wybiła się z wczorajszej konsolidacji i do godziny 15:50 wyznaczyła maksimum dnia na poziomie 1,4352.

nasze sekretariat organizuje marycha szkoły także wycieczki na rzecz dzieci dodatkowo grup przedszkolnych. Zorganizowane na mocy nasze sekretariat wycieczki szkolne także zielsko szkoły owo zabezpieczenie udanego wypoczynku od chwili codziennych zajęć szkolnych. W środku ofercie posiadamy rozległy dobór miejsc na nasze gabinet organizuje trawa szkoły również wycieczki na rzecz dzieci plus grup przedszkolnych.

tanie wycieczki szkolne http://www.fajnewycieczki.pl/

Zorganizowane na mocy nasze gabinet wycieczki szkolne plus marihuana szkoły owo zabezpieczenie udanego wypoczynku odkąd codziennych zajęć szkolnych. Wewnątrz ofercie posiadamy rozległy dobór miejsc na rozłożenie zielonych szkół plus wycieczek szkolnych. Nasze wycieczki szkolne aż do wielu lat cieszą się ogromnym uznaniem również zainteresowaniem nauczycieli również pracowników szkół. W środku ofercie posiadamy wycieczki pouczający jednodniowe dodatkowo tanie wycieczki szkolne. Nasze sekretariat zorganizuje udane wycieczki szkolne dodatkowo konopie indyjskie szkoły na każdą fundusze także w środku dowolnym regionie Lokalny. Zapraszamy aż do skorzystania spośród oferty naszego biura turystycznego zorganizowanie zielonych szkół i wycieczek szkolnych. Nasze wycieczki szkolne aż do wielu lat cieszą się ogromnym uznaniem także zainteresowaniem nauczycieli również pracowników szkół. W środku ofercie posiadamy wycieczki pouczający jednodniowe plus tanie wycieczki szkolne. Nasze gabinet zorganizuje udane wycieczki szkolne również holender szkoły na każdą fundusz także do wnętrza dowolnym regionie Krajowy. Zapraszamy aż do skorzystania spośród oferty naszego biura turystycznego